Automatyczne generowanie i dodawanie postów na social media

W tym artykule chciałabym podzielić się wykorzystaniem narzędzia Make do tworzenia i publikowania postów na fanpage’u bloga na Facebooku.

Make, wcześniej znany jako Integromat, to potężne narzędzie, które pozwala na tworzenie złożonych automatyzacji między różnymi aplikacjami i usługami online. Dokładnie przyjrzymy mu się w innym artykule. Przy jego pomocy można stworzyć system, który nie tylko monitoruje pojawienie się nowych wpisów na konkurencyjnym blogu od ustalonej daty, ale również wykorzystuje możliwości ChatGPT do generowania na ich podstawie posta, które następnie są automatycznie publikowane na Facebooku.

Jak wygląda scenariusz w Make do tej automatyzacji?

Scenariusz wygląda bardzo prosto i składa się tylko z trzech modułów:

WordPress – Watch Posts

Open AI – Create a Completion

Facebook Pages – Create a Post

Na początek, trzeba połączyć się z naszym blogiem na platformie WordPress. W tym celu konieczne jest zainstalowanie wtyczki Make Connector i utworzenie klucza API, dzięki któremu połączymy się z Make. Po połączeniu konfigurujemy moduł w następujący sposób:

Moduł ten będzie sprawdzał czy na blogu pojawiły się nowe wpisy.

Kolejnym krokiem jest dodanie modułu Open AI – Create a Completion, aby generować post na podstawie wpisu blogowego. Do tego konieczne jest posiadanie konta w Open AI i usługi API. Za każde połączenie i wygenerowany tekst zużywane będą tokeny, które są płatne (Sprawdź cennik). Moduł łączymy również za pomocą klucza i konfigurujemy w następujący sposób:

W polu Messege content wpisujemy prompt, dotyczący wygenerowania postu. Możemy sprecyzować w jakim charakterze ma być on napisany oraz wstawiać zmienne typu Link i Title z poprzedniego modułu.

Ostatnim puzzlem w naszej układance będzie publikacja postu na Facebooku.

Potrzebne jest posiadanie konta na FB i bycie administratorem strony, na której chcecie publikować posty.


Tym prostym sposobem stworzyliśmy automatyzację. Zgodnie z naszym ustawieniem aktywności scenariusza, sprawdzi ona czy pojawił się nowy wpis na blogu, napisze za Ciebie post podsumowujący i opublikuje go na fanpage’u. Taki sam scenariusz można utworzyć ale publikując posty na innych social mediach lub modyfikując scenariusz o kontroler przepływu jakim jest Router i inne moduły, publikując w jednym scenariuszu posty np. na Linkedin i Twitter.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *